top of page

język inkluzywny.
webinary 

język włączający dla biznesu. 

cel.kultura równości

forma.online

najbardziej popularne.webinary online

program.

Język inkluzywny to nie słownik.

W języku inkluzywnym nie chodzi o to, by mechanicznie zamienić jedne słowa na inne. Komunikacja włączająca to przede wszystkim umiejętność redagowania wypowiedzi tak, by nikogo nie pomijać. Szerokie spojrzenie. Uważność. Wiedza. Świeże wybory językowe, które nie powielają stygmatyzujących, utartych skrótów. 

 

Porozmawiamy o tym, czy podejmowanie "męskich decyzji" się opłaca, o seksizmie w języku, niebinarności, rolach przypisanych do płci, o stygmatyzacji zaszytej w związkach frazeologicznych i o tym jak wybory językowe zmieniają i świat, i nas. Będzie o starości, zdrowiu psychicznym, wyglądzie, orientacji psychoseksualnej i o tym jak przepraszać, by skutecznie przeprosić oraz jak redagować ogłoszenia o pracę, żeby nikogo nie wykluczyć.

Najpopularniejszą formą współpracy na rzecz budowania kultury równości w firmie są regularne webinary tematyczne dotyczące języka inkluzywnego (online), ale prowadzę też spotkania stacjonarne i szkolenia ze sceny. 

20092022_TVN255001_edited.png
webinary

fot. Marlena Bielinska/Move/TVN

Wpisywanie na komputerze

Webinary.

Prowadzę ponad 15 różnych tematycznie webinarów - przede wszystkim o języku, ale też o sojusznictwie, stereotypach i o tym jak dobrze przeprosić, gdy wyszło źle. 

01

Zważmy słowa

Mocny power-webinar o inkluzywnym myśleniu, o pułapkach, stereotypach i o tym, jak mówić, by opisywać świat prawdziwiej. Na spotkaniu pokazuję język jako możliwość - nie ma tu presji, zakazów i nakazów. W języku inkluzywnym nie chodzi o polityczną poprawność, tylko o szacunek. Będzie o ludziach LGBTQ+ i o (nie)równości płci w języku. Również o zdrowiu psychicznym i fizycznym.

03

Jak przeprosić

Jak przeprosić, gdy - choć mieliśmy dobre intencje - wyszło źle. Co robić, gdy pomylili_łyśmy czyjeś zaimki albo ktoś właśnie opowiedział w firmowej kuchni homofobiczny żart. Będzie też o tym czemu czasem tak trudno się odezwać i kiedy "przepraszam" nie przeprasza.

05

(Nie)równość płci w języku

Czy każdy prezes to mężczyzna, czy formy męskoosobowe włączają wszystkich i czy aby na pewno podejmowanie "męskich decyzji" się opłaca?

Porozmawiajmy o androcentryzmie w języku, niebinarności, rolach przypisanych do płci, feminatywach i poszukiwaniu generycznych słów do tworzenia inkluzywnych ogłoszeń o pracę. Również o wytycznych dla biznesu, rekondacjach Sekretariatu Generalnego Rady Unii Europejskiej i stanowisku Rady Języka Polskiego.

02

Transpłciowość i niebinarność

Czym jest transpłciowość i niebinarność oraz jak mówić o osobach transpłciowych, żeby nie stygmatyzować i nie utrwalać stereotypów. Powiem o tym, czym jest transmedykalizm, euforia płciowa i co można zmienić, skoro płci się nie zmienia. Ustalimy jak pytać o zaimki i co zrobić, gdy nowa osoba w twoim dziale używa zaimków onu/jenu.

04

Sojusznictwo

Dobre sojusznictwo jest trochę trudniejsze, niż sama tęczowa nakładka na zdjęciu profilowym. Wymaga wysiłku i wiedzy, ale daje wielką nagrodę - tworzy zmianę, która ratuje życie. Porozmawiamy o motywacji do sojusznictwa, o częstych pułapkach, o celach i konkretach. 

06

PRIDE i LGBTQ+

O co chodzi z "dumą", dlaczego unikanie słowa "lesbijka" jest wykluczające, dlaczego nie walczymy o "legalizację związków jednopłciowych", a "homoseksualizm" to archaizm. I jeszcze o coming oucie, o heteroseksizmie i tym, że nadużywanie skrótu LGBT też może być niefortunne. Na tym spotkaniu mówimy przede wszystkim o LGBIA+. Litery T i Q - czyli transpłciowość, niebinarność i queerowość - mają swój osobny webinar.

bottom of page